Panel Redakcyjny czasopisma „Wschodnioznawstwo”

Call for Papers 2021

W bieżącym roku chcieliśmy zaproponować Autorom przygotowanie artykułów do czterech działów tematycznych:

1. 30 lat po rozpadzie Jugosławii – wyzwania i perspektywy dla regionu Bałkanów (redaktor działu: dr Anna Jagiełło-Szostak);

2. Europa Środkowa wobec współczesnych wyzwań międzynarodowych (redaktor działu: dr hab. Elżbieta Szyszlak, prof. UWr);

3. Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa państw postradzieckich. Próba oceny osiągnięć po 30 latach suwerenności (redaktor działu: dr hab. Larysa Leshchenko, prof. UWr);

4. Systemy bezpieczeństwa narodowego państw Bałkanów Wschodnich (redaktor działu: dr Tomasz Szyszlak).

Oczekujemy od Państwa tekstów w językach angielskim, polskim lub rosyjskim, o objętości 30-40 tys. znaków ze spacjami, obejmujących pełny aparat naukowych (przypisy, bibliografię załącznikową, abstrakt oraz słowa kluczowe w języku oryginału oraz angielskim). Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie tematyki artykułu z redakcją działu (adresy elektroniczne – poniżej) w terminie do 15 kwietnia 2021 r. Pełne teksty prosimy przesyłać do 15 lipca 2021 r. za pośrednictwem panelu redakcyjnego.

30 lat po rozpadzie Jugosławii – wyzwania i perspektywy dla regiony Bałkanów

Dział poświęcony będzie zagadnieniom dotyczącym obszaru postjugosłowiańskiego. W 2021 r. przypada trzydziesta rocznica rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii (SFRJ), która poprzez swój burzliwy przebieg i konsekwencje rzutuje na sytuację obecną oraz przyszłość regionu. Chcielibyśmy zaprosić do przygotowania tekstu podejmującego tematykę społeczną, polityczną, kulturową, etniczną dotyczącą sytuacji wewnętrznej, jak i międzynarodowej państw powstałych po byłej Jugosławii. Szczególnie mile widziane będą artykuły odnoszące się do: a) procesów integracyjnych i dezintegracyjnych na wymienionym obszarze; b) ewolucji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – zwłaszcza relacji bilateralnych w regionie oraz z państwami, takimi jak: Rosja, USA, Turcja i Chiny oraz z Unią Europejską; c) zagrożeń bezpieczeństwa społecznego, politycznego, kulturowego, militarnego, energetycznego; d) kwestii przeszłości i polityki pamięci w postrzeganiu wielowymiarowej spuścizny po Jugosławii; e) kwestii przyszłości i prognoz dla regionu.

Redaktor tematyczny działu: dr Anna Jagiełło-Szostak

   ORCID  0000-0003-2492-1659

Sekretarz działu: mgr Diana Mazepa

   ORCID  0000-0003-2286-454X

E-mail do kontaktu: diana.mazepa@uwr.edu.pl

 

Europa Środkowa wobec współczesnych wyzwań międzynarodowych

Po 1989 r., który dla krajów Europy Środowej okazał się przełomowym, nastąpił okres niezwykle dynamicznych zmian o charakterze polityczno-społecznym i gospodarczym w państwach regionu. Miały także miejsce procesy dezintegracyjne – rozpad państwa czechosłowackiego, Układu Warszawskiego, RWPG, ale także intensywne procesy integracyjne, jak choćby akcesja państw regionu do UE i NATO, czy powstanie Grupy Wyszehradzkiej. Za prymusa tychże zmian uznawane były tzw. państwa wyszehradzkie, czyli Czechy, Słowacja i Węgry. Na nich też zostanie skupiona uwaga w niniejszym rozdziale. Ostania dekada przyniosła im kolejne wyzwania, którym wspomniane państwa musiały sprostać i które wpływają na ich postrzeganie na arenie międzynarodowej. Należą do nich m.in. kryzys imigracyjny, pandemia covid 19, procesy mające miejsce w UE i NATO, procesy integracyjne. Celem działu jest przybliżenie polityki/działań Czech, Słowacji i Węgier w obliczu owych wyzwań, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w ramach współpracy regionalnej.

Redaktor tematyczny: dr hab. Elżbieta Szyszlak, prof. UWr

   ORCID  0000-0002-9152-4699

Sekretarz tematyczny: mgr Aleksandra Puzyniak

   ORCID  0000-0002-6969-4632

E-mail do kontaktu: aleksandra.puzyniak@uwr.edu.pl

 

Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa państw postradzieckich. Próba oceny osiągnięć po 30 latach suwerenności

W podsumowaniu trzech dziesięcioleci po rozpadzie imperium sowieckiego warto zwrócić uwagę na osiągnięcia w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa suwerennych państw, wchodzących dawniej do jego składu. Samodzielne decyzje i wybór perspektywy rozwojowej przez nowo powstałe państwa w 1991 r. zakładały intensyfikacje współpracy w wymiarze bilateralnym i multilateralnym, dążenie do budowania nowych koalicji i sojuszy na zasadach partnerstwa, a nie podporządkowania. Zróżnicowane potencjały ekonomiczne, demograficzne, militarne oraz terytorialne poszczególnych państw postradzieckich determinowały ich aktywność międzynarodową. Dynamiczne procesy wewnątrzpolityczne oraz dylematy tożsamościowe także  miały bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państw postkolonialnych.

W planowanym dziale zostanie podjęta próba zaprezentowania analizy aktywności w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa wybranych państw postradzieckich oraz wskazanie na umocnienie ich legitymizacji międzynarodowej, aktywności i zaangażowania we współpracę z aktorami zewnętrznymi.  

Redaktor tematyczny działu: dr hab. Larysa Leshchenko, prof. UWr 

   ORCID  0000-0001-8469-6612

Sekretarz działu: mgr Olha Tarnavska

   ORCID  0000-0002-0817-5492

E-mail do kontaktu: olha.tarnavska@uwr.edu.pl

 

Systemy bezpieczeństwa narodowego państw Bałkanów Wschodnich

Bałkany Wschodnie to region skonstruowany w opozycji do przyjętego w ramach Unii Europejskiej określenia Bałkany Zachodnie, obejmującego pięć państw byłej Jugosławii (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia) i Albanię. Tym samym w jego skład wschodzić będą inne państwa Półwyspu Bałkańskiego: Bułgaria, Mołdawia, Rumunia i Turcja. W niniejszym dziale będą nas zajmować kwestie związane z systemami bezpieczeństwa narodowego tych państw. Interesuje nas zarówno analizowanie zjawiska z perspektywy ujęcia podmiotowego (instytucjonalnego), jak również przedmiotowego. Zapraszamy zatem do składania tekstów dotyczących omówienia wybranych podmiotów podsystemów kierowania (np. prezydent, rząd) i wykonawczych (np. siły zbrojne, policja), czy sektorów bezpieczeństwa (np. bezpieczeństwo społeczne, kulturowe).

Redaktor tematyczny działu: dr Tomasz Szyszlak

   ORCID  0000-0002-0281-3377

Sekretarz działu: mgr Natalia Sienko

   ORCID  0000-0002-3111-0080

E-mail do kontaktu: natalia.sienko@uwr.edu.pl