Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem
Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.- Przesłanie artykułu do druku jest równoznaczne z oświadczeniem, że praca nie była dotychczas publikowana i nie jest przygotowywana do druku gdzie indziej.
- Prosimy o staranne przygotowanie artykułów pod względem językowym i zgodnie z wymaganiami formalnymi (patrz plik „Wymagania techniczne”). Redakcja zastrzega sobie prawo do skrótów i zmian w nadesłanych tekstach (również w tytułach).
- Zamieszczenie ilustracji (fotografii, tabel i rycin) będzie możliwe pod warunkiem wcześniejszego dostarczenia redakcji pisemnej zgody właściciela praw autorskich do ilustracji. W wypadku reprografii (skanów) dokumentów archiwalnych z zasobu archiwów państwowych należy podać pełną sygnaturę archiwalną dokumentu (patrz plik „Wymagania techniczne”)
- Teksty artykułów naukowych nie powinny być krótsze niż 20 000 i dłuższe niż 80 000 znaków (2 arkusze autorskie) liczonych ze spacjami oraz przypisami i bibliografią. Komunikaty naukowe są ograniczone do 20 000 znaków (włącznie z bibliografią).
- Autorów i współautorów publikujących artykuły w "Archeionie" zachęcamy do rejestracji w bazie ORCID (Open Researcher and Contributor ID). Bezpłatnej rejestracji można dokonać na stronie: https://orcid.org/
- Uznanie autorstwa powinno być oparte wyłącznie na faktycznym wkładzie w tworzeniu przesłanego tekstu, tzn. udziału w: 1) planowaniu badań, pozyskiwaniu danych i analizie lub interpretacji danych, 2) opracowywaniu treści tekstu, wykonywaniu ważnych korekt, 3) ostatecznym zatwierdzeniu, 4) uzgodnieniu odpowiedzialności za wszystkie aspekty pracy. Obowiązkiem autora jest udzielenie odpowiedzi na recenzje i korekty redakcyjne. Celem recenzji i korekt redakcyjnych jest konstruktywna krytyka wszystkich aspektów zgłoszonego artykułu, która ma służyć poprawieniu jego formy edytorskiej i językowej, wzmocnieniu podstawy faktograficznej, pogłębieniu głoszonych tez czy formułowanych rozumowań. Autorzy zobowiązani są do jak najlepszego wykorzystania otrzymanych recenzji (patrz zakładka Procedura recenzyjna) i korekt redakcyjnych.
- W wypadku autorów grupowych artykułu należy wymienić poszczególne przyczynki (zarówno opisowo, jak i procentowo) każdego autora. Autorzy mogą na przykład sformułować następującą deklarację o wkładzie poszczególnych autorów w badaniach: „Deklaracja dotycząca wkładu poszczególnych autorów w badaniach: a) planowanie badań: pierwszy autor (100%); b) pozyskiwanie danych i analiza lub interpretacja danych: drugi autor (100%); c) napisanie tekstu, wprowadzanie poprawek i ostateczne zatwierdzenie: pierwszy autor i drugi autor (100%).”
- Każda zmiana autorstwa lub kolejności autorów nieopublikowanego artykułu wymaga: a) podania przez autora-korespondenta jasnego uzasadnienia takiej zmiany i b) zgody wszystkich autorów na taką zmianę przesłaną indywidualnie pocztą elektroniczną do redaktora naczelnego. Jeśli zmiana autorstwa lub kolejności autorów dotyczy opublikowanego artykułu, na łamach czasopisma zostanie opublikowana odpowiednia informacja.
- Przyczynki osób, które spełniają co najwyżej dwa z kryteriów autorstwa wymienionych powyżej, powinny być wymienione w podziękowaniach, ale ich nazwiska wolno podać tylko wtedy, gdy wyrażą oni na to zgodę.
- Autorzy artykułu powinni poinformować czytelników: a) kto sfinansował badania i b) czy darczyńcy odegrali jakąkolwiek rolę w badaniach i opublikowaniu artykułu.
Studia i materiały
Studia i materiały (prace badawcze, artykuły z zakresu warsztatu archiwisty i praktyki archiwalnej)
Omówienia i recenzje
Omówienia i recenzje (omówienia zagranicznych czasopism archiwalnych, najważniejszych polskich i zagranicznych publikacji zwartych i serii wydawniczych z zakresu archiwistyki)
Kronika naukowa
Kronika naukowa (informacje i sprawozdania konferencyjne, informacje o działalności naukowej i edukacyjnej archiwów państwowych)
Prawa autorskie
Ochrona praw autorskich i dozwolony użytek
1. Wydawca oświadcza, że treść czasopisma „Archeion”, jest dostępna na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Więcej: Podsumowanie licencji CC BY-NC-ND 4.0, tekst licencji.
2. Autor przesyła „Oświadczenie autora tekstu do czasopisma” oraz sporządzony tekst (Utwór) w formie pliku edytowalnego za pomocą Panelu redakcyjnego znajdującego się na profilu czasopisma na platformie ejournals.eu i tym samym udziela Wydawcy niewyłącznej licencji praw majątkowych autorskich do Utworu na wszystkich polach eksploatacji, a w szczególności do:
a) utrwalenia Utworu, zwielokrotnienia Utworu dowolną techniką (w tym m.in. drukiem oraz w formie zapisu elektronicznego) na wszelkich znanych nośnikach (w tym m.in. informatycznych, elektronicznych i poligraficznych) oraz we wszelkich systemach informatycznych (szczególnie typu Internet);
b) wprowadzenia Utworu do pamięci komputera, rozpowszechniania Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu, wprowadzenia do obrotu Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu;
c) publicznego wykonania, odtwarzania, wystawiania i wyświetlania Utworu, użyczaniu, najmu i dzierżawy Utworu oraz egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu;
d) udostępniania, wprowadzania do obrotu i rozpowszechniania Utworu i egzemplarzy zwielokrotnienia Utworu za pośrednictwem sieci informatycznych, w szczególności typu Internet, w tym promocji lub reklamy Utworu, czasopisma lub Wydawcy.
3. Autor przesyłając Utwór oraz Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, wyraża zgodę na udzielenie Wydawcy licencji do Utworu na warunkach określonych w tym oświadczeniu, która jest licencją udzieloną na czas nieokreślony, nieodpłatną, niewyłączną i nieograniczoną pod względem terytorialnym.
4. Autor przesyłając Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, udziela również zgody Wydawcy na rozpowszechnianie Utworu w formie otwartego dostępu, w tym na podstawie licencji Creative Commons.
5. Dodatkowo, oprócz przesłania utworu w sposób, o którym mowa w ust. 2, Autor przesyła Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, w wybrany przez siebie, następujący sposób:
a) za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, podpisane profilem zaufanym (dla posiadaczy profilu zaufanego i konta ePUAP). Link do skrzynki podawczej Wydawcy – Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: skrzynka podawcza NDAP, albo
b) podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej bądź poczty elektronicznej na adres: archeion@archiwa.gov.pl, albo
c) w formie papierowej z własnoręcznym podpisem za pośrednictwem poczty: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Redakcja czasopisma “Archeion”, ul. Rakowiecka 2D 02-517 Warszawa, albo
d) w formie skanu wersji papierowej z własnoręcznym podpisem za pomocą poczty elektronicznej na adres: archeion@archiwa.gov.pl.
6. Informacja o otrzymaniu przez Wydawcę Oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, oraz Utworu zostanie Autorowi przekazana przez Wydawcę na adres mailowy wskazany w oświadczeniu.
Tekst Oświadczenia
Polityka prywatności
Imiona, nazwiska i adresy e-mail wprowadzone w tej witrynie będą wykorzystywane wyłącznie do określonych celów tego czasopisma i nie będą udostępniane w żadnym innym podmiotom ani żadnej innej stronie. Zobacz: Polityka prywatności: Polityka prywatności.
Podane Imiona, nazwiska i adresy e-mail recenzentów będą dostepne do wyszukania w systemie OJS i widoczne dla członków Redakcji czasopism korzystających systemu OJS i admistratorów systemu. Wyszukiwanie to służy wyszukiwainu recenzentów w celu wysłania prośby o wykonanie recenzji. Lista czaospism korzystających z systemu jest dostepna pod adresem: https://ojs.ejournals.eu/.
Masz pytanie? Skontaktuj się z redakcją czasopisma lub administratorem systemu: ojs[at]wuj.pl.