Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem
Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
-
Zgłoszenie nie było jeszcze publikowane, ani nie zostało wysłane do innego czasopisma (lub odpowiednie wyjaśnienie zostało zawarte w sekcji komentarzy dla redaktora).
-
Tekst przestrzega wymogów stylistycznych i bibliograficznych wyznaczonych we Wskazówkach dla autora.
Wytyczne dla autorów
Zgłoszenie powinno składać się z co najmniej dwóch plików:
- pliku zatytułowanego "Manuskrypt" (plik powinien być w pełni zanonimizowany i nie zawierać informacji, pozwalających na identyfikację autora)
- pliku "Strona tytułowa" z następującymi danymi:
- imię i nazwisko autora (autorów) oraz instytucjonalne afiliacje;
- adres e-mail (ewentualnie numer tel. autorów);
- wskazanie autora do korespondencji;
- numer(y) ORCID autora (autorów);
- tytuł artykułu;
- podziękowania (jeśli dotyczy).
Podstawowe zasady przygotowania tekstu:
- format pliku – .rtf, .doc lub .docx
- formatowanie strony:
- marginesy górny i lewy: 2 cm; marginesy dolny i prawy: 4 cm
- strony numerowane w prawym górnym rogu
- brak nagłówków i stopek innych niż numer strony
- formatowanie tekstu:
- czcionka Times New Roman, 12 punktów dla całego tekstu, łącznie z tytułami i śródtytułami oraz przypisami
- interlinia: 1,5 wiersza
- justowanie
- podkreślenie dla fragmentów, które będą miały zostać wyróżnione w składzie
- tekst nie powinien zawierać boldów, kapitalików, wcięć akapitowych, zwłaszcza robionych za pomocą tabulatora, odstępów międzyakapitowych, wcięć wyróżniających bloki cytatów. Akapity tworzyć wyłącznie przy użyciu klawisza Enter.
- hierarchia tytułów powinna być oznaczona za pomocą numeracji: I, II, III, IV itd. dla tytułów pierwszego stopnia; 1, 2, 3, 4 itd. dla tytułów drugiego stopnia; a, b, c, d itd. dla tytułów trzeciego stopnia (przyjęcie powyższych oznaczeń jest wyłącznie robocze – ostateczne ukształtowanie typograficzne tytułów zależy od projektu graficznego)
- tekst powinien być oczyszczony z wielokrotnych spacji
- nie należy używać dzielenia wyrazów (ani ręcznego, ani automatycznego)
- nie należy używać tzw. twardej spacji
- do artykułu należy dołączyć: streszczenie w języku angielskim (poprzedzone angielską wersją tytułu) i polskim (każdy tekst maksymalnie 1200 znaków ze spacjami), słowa klucze w języku polskim i angielskim (maksymalnie 5)
- Bibliografia powinna być sporządzona zgodnie z wytycznymi APA7
- Tekst należy konstruować w taki sposób, aby liczbę przypisów rozszerzających, umieszczanych na dole strony, ograniczyć do minimum
- Materiały uzupełniające
- Tabele: powinny mieć wyraźną i czytelną dla odbiorcy strukturę; treści w kolumnach i wierszach nie należy ustawiać za pomocą klawisza spacji; należy pamiętać o umieszczeniu tytułu nad tabelą.
- Wykresy itp.: wszystkie tego typu materiały należy opatrywać tytułami; powinny mieć wyraźną i czytelną dla odbiorcy strukturę.
- Ilustracje: należy dołączać do materiały w osobnych plikach, pamiętając o precyzyjnych nazwach plików; w tekście miejsca, gdzie mają się znaleźć ilustracje należy oznaczać tytułem pliku, umieszczając te informacje w nawiasie kwadratowym; pliki powinny być dostarczane w formatach: jpg, tiff, png, bmp, pdf; minimalna rozdzielczość plików 300 DPI. Należy podawać źródło i właściciela praw do ilustracji. Ostateczny wybór ilustracji należy do wydawcy.
Prawa autorskie
„Prawo i Bezpieczeństwo” jest półrocznikiem naukowym wydawanym w otwartym dostępie, na warunkach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 4.0 (CC-BY-SA), lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej jej wersji, opublikowanej przez organizację Creative Commons.
Polityka prywatności
Imiona, nazwiska i adresy e-mail wprowadzone w tej witrynie będą wykorzystywane wyłącznie do określonych celów tego czasopisma i nie będą udostępniane w żadnym innym podmiotom ani żadnej innej stronie. Zobacz: Polityka prywatności: Polityka prywatności.
Podane Imiona, nazwiska i adresy e-mail recenzentów będą dostepne do wyszukania w systemie OJS i widoczne dla członków Redakcji czasopism korzystających systemu OJS i admistratorów systemu. Wyszukiwanie to służy wyszukiwainu recenzentów w celu wysłania prośby o wykonanie recenzji. Lista czaospism korzystających z systemu jest dostepna pod adresem: https://ojs.ejournals.eu/.
Masz pytanie? Skontaktuj się z redakcją czasopisma lub administratorem systemu: ojs[at]wuj.pl.